×

منوی اصلی

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.
پویش مردمی بی زباله برگزار می شود

به گزارش بهارستان ایران: «علیرضا مزینانی» با اشاره به اینکه حفظ طبیعت یک وظیفه همگانی است و همه ما دارای مسئولیت اجتماعی واحد نسبت به حفظ محیط زیست و پاسداشت آن هستیم، گفت: طبیعت و محیط زیست ما یک سرمایه ملی محسوب می‌شود و اگر ارزشگذاری اقتصادی اصولی در خصوص آن صورت گیرد، شاهد خواهیم بود که در صورت از دست رفتن این سرمایه، هزینه بازگشت گزافی باید صرف شود تا شاید شرایط اولیه به دست آید.

وی با بیان اینکه امروز مطالبات محیط زیستی افزایش یافته و حساسیت مردم هم نسبت به موضوع محیط زیست بیشتر از گذشته شده است، اظهارکرد: از آنجایی که طبیعت خدادادی برای استفاده انسان و زیست گیاهان و حیوانات خلق شده باید نگاه ما نیز به آن مسئولانه و در چارچوب احترام متقابل باشد چراکه بازتاب هر برخورد غیر مسئولانه و خارج از ظرفیت با طبیعت به خود ما برمی‌گردد و این موضوع بعضا غیر قابل جبران است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران تصریح کرد: اگر چه بسیاری از مردم در تلاشند که ملاحظات محیط زیستی را به دقت رعایت کنند اما باز هم شاهد ناملایماتی در برخورد انسان با طبیعت هستیم که نمونه آن در بیخ گوش پایتخت و در حاشیه رودخانه جاجرود به چشم می‌خورد.

مزینانی با یادآوری این موضوع که رودخانه جاجرود یک رودخانه حفاظت شده و تامین‌کننده بخشی از آب شرب شهروندان تهرانی است، ادامه داد: آلودگی ناشی از رها کردن انواع زباله‌ها در مسیر این رودخانه باعث شد تا اجرای پویش مردمی بی‌زباله از لتیان تا ماملو به منظور پاکسازی، جمع‌آوری و انتقال زباله‌های موجود در دستور کار قرار گیرد تا با کمک خود مردم و گروه‌های خودجوش، جهادی و علاقه‌مندان به طبیعت و محیط زیست در کنار دستگاه‌های متولی و جمعی از مسئولان ملی و استانی بتوانیم بخشی از نامهربانی با طبیعت را جبران کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نباید گروهی بدون توجه به ملاحظات محیط زیستی زباله‌های خود را رها کنند و گروه دیگری به دنبال جمع‌آوری و پاکسازی آن بروند چراکه طبیعت متعلق به همه ماست و همه در قبال آن مسئولیم و باید به گونه‌ای رفتار کنیم که این امانت را به خوبی و بهترین وجه ممکن به فرزندان و آیندگان خود منتقل کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در حوزه محیط زیست استان تهران در تشریح این برنامه پاکسازی گفت: در روز پنجشنبه (۷ اردیبهشت) از ساعت ۹ تا حوالی ظهر مسیر رودخانه جاجرود در چهار محور شامل لواسان از پل لشکرک تا تپه سرک، پردیس خسروآباد و سعید آباد، جاده پارچین بعد از روستای سنجریان و محدوده پارک ملی خجیر و ورودی سد ماملو پاکسازی خواهد شد.

مزینانی همچنین از علاقه مندان به طبیعت و دوستداران محیط زیست درخواست کرد تا با حضور خود در این برنامه فرهنگی به حفظ محیط زیست کمک کنند و یک روز خاطره انگیز را برای خود و طبیعت زیبای تهران رقم بزنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین در پایان از اجرای چند پویش مردمی در حوزه محیط زیست استان در سال ۱۴۰۲ خبر داد و تصریح کرد: این پویش‌ها در زمینه‌های مختلف به‌خصوص حفاظت از آب و منابع آبی، پسماند و آلودگی هوا خواهد بود که در زمان‌های مرتبط برنامه‌ریزی و اجرایی خواهد شد و برای تحقق و نتیجه‌گیری مطلوب تمامی این پویش‌ها به کمک و مشارکت مردم استان تهران نیاز است.

منبع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.