×

منوی اصلی

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.
جمع آوری کارت سوخت جایگاه‌ها امکان پذیر نیست

به گزارش بهارستان ایران: «مالک شریعتی نیاسر» با اشاره به زمزمه‌ها برای جمع آوری کارت سوخت از جایگاه‌ها، بیان کرد: بر اساس آسیب شناسی‌هایی که صورت گرفت و آماری که از سوی مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش داشتیم کارت های سوخت بنزین برای سهمیه های ۱۵۰۰ تومانی مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا بالای ۹۰ درصد مردم از کارت سوخت شخصی خود برای سوخت گیری از ۶۰ لیتر بنزین سهمیه ای استفاده می‌کنند.

وی در ادامه، اظهار کرد: اما با توجه به اینکه جایگاه‌ها دارای کارت بوده و همان سهمیه ۳۰۰۰ تومانی را هر کسی بخواهد می‌تواند با استفاده از کارت جایگاه‌ها دریافت کند، عملا انگیزه ای وجود ندارد تا افراد از کارت شخصی خود برای دریافت بنزین ۳۰۰۰ تومانی استفاده کنند. به همین سبب میزان استفاده از کارت سوخت برای سوخت گیری از بنزین ۳۰۰۰ تومانی به زیر ۱۰ درصد رسیده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این امر سبب می‌شود دولت آمار دقیقی نداشته باشد که هر خودرو به طور دقیق چه میزان مصرف دارد و این باعث می شود دولت نتواند برنامه ریزی صحیحی داشته باشد. اما آنچه که مجلس تکلیف کرده این است که دولت باید تمهید کند تا افراد از کارت سوخت شخصی خود استفاده کنند بدون اینکه هیچ تغییری در قیمت صورت گیرد. البته مجلس درصدی را قائل شده تا اگر افرادی به هر دلیلی در مقطعی کارت ندارند، دچار مشکل نشوند. نظر مجلس این نبوده که کارت‌ سوخت جایگاه‌ها به طور کلی جمع شود چرا که اصلا امکان پذیر نیست.

سخنگوی کمیسیون انرژی در ادامه، تاکید کرد: اما دولت باید به نحوی تمهید کند که انگیزه مردم برای استفاده از کارت سوخت جایگاه ها را کم کند. بنده خودم تصورم این است که جمع کردن کارت سوخت ها از جایگاه ها و یا صرفا صدور اطلاعیه کافی نیست. شاید نیاز باشد استفاده از کارت جایگاه، یک عوارضی داشته باشد نه اینکه قیمت بنزین افزایش پیدا کند. اما مثلا هر فردی که کارت خود را نیاورد برای یکبار سوخت گیری ۵ الی ۱۰ هزار تومان به عنوان عوارض به جایگاه‌ها بپردازد. این هم کمک به جایگاه ها است و هم قیمت بنزین تغییر نمی‌کند و هم افراد انگیزه پیدا می‌کنند که کارت سوخت خود را با خود به جایگاه بیاورند.

شریعتی افزود: اکنون زمانی که سهمیه ۶۰ لیتر کارت سوخت‌ها تمام می‌شود دیگر افراد با خودشان کارت نمی آورند. به سمت استفاده از کارت جایگاه‌ها می‌روند. مجلس قبول ندارد که کارت‌های سوخت جایگاه‌ها به طور کلی جمع شود اما باید مدیریت شود تا افراد از کارت سوخت شخصی استفاده کنند. دولت و وزارت نفت باید اهتمام لازم را داشته باشند تا به روز کارت‌های سوخت را به مردم تحویل دهد.

منبع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.