×

منوی اصلی

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.
بعید است فاطمی امین رای اعتماد نمایندگان را بگیرد

به گزارش بهارستان ایران: کش و قوس‌ها بر سر استیضاح وزیر صمت ادامه دارد. برخی از نمایندگان از جمله کمال حسین‌پور معتقدند که باتوجه به تاکیدی که رهبری در سخنرانی اخیر خود مبنی بر همدالی و همراهی قوا داشتند، استیضاح منتفی است، برخی هم همچون احمد رسولی نژاد عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گویند که این یک تفسیر غلط از صحبت‌های رهبری است.

«معین الدین سعیدی» نماینده مردم چابهار در مجلس در پاسخ به اینکه با توجه به سخنرانی اخیر رهبری، استیضاح وزیر صمت منتفی است، گفت: برخی از اظهارات همکارانم را مبنی بر اینکه پس از فرمایشات رهبر انقلاب استیضاح دیگر موضوعیتی ندارد را شنیدم؛ اما به شدت مخالف این برداشت از فرمایشات رهبری هستم.

نماینده چابهار در توضیح دلیل مخالفت خود بیان کرد: اینکه تعامل حداکثری بین قوا وجود داشته باشد یک ضرورت است، نافی اجرای وظایف قانونی قوا نیست. به هر حال مجلس به عنوان عصاره فضائل ملت، وظیفه و شان نظارتی دارد که می‌توان به ابزارهای تذکر، سوال، استیضاح، اعمال ماده 234 و نظایر آن اشاره کرد که هر زمان قاطبه مجلس به این اجماع برسد باید از این اهرم‌ها استفاده کند.

سعیدی ادامه داد: در شرایطی که امسال، سال مهار تورم نام‌گذاری شده است، شاهد بودیم که با فاصله کمی بعد از فرمایشات رهبری افزایش قیمت‌ها در حوزه‌های مختلف، از جمله در بازار خودرو اتفاق افتاد که باعث ناراحتی مردم شد. فارغ از این موضوع که آیا استیضاح یک وزیر و آمدن وزیر دیگری آن هم در چنین کابینه‌ای مشکل را حل می‌کند یا نه، به نظرم اینکه فرمایشات رهبری را در این راستا قرار دهیم که وظیفه نظارتی نمایندگان اعمال نشود، جفا به رهبری است.

این نماینده مجلس در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا دولت برای موضوع استیضاح وزرا دارد از رهبری هزینه می‌کند، گفت: من از مجموعه دولت چنین گزاره‌ای را متوجه نشده‌ام که خدایی نکرده از رهبری هزینه شود. ولی درباره مصاحبه هایی که خواندم، حس می‌کنم این رویه درستی نیست و مبادا برای ماندن یک وزیر از رهبری هزینه شود.

وی درباره شانس گرفتن رای اعتماد ویز صمت از مجلس، عنوان کرد: فضای عمومی مجلس قبل از اینکه نمایندگان به حوزه انتخابیه بروند به گونه‌ای بود که ایشان موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان نشود. فکر می‌کنم شرایط به نفع ایشان نباشد مگر اینکه اتفاق غیرمنتظره‌ای بیافتد.

سعیدی در پایان خاطرنشان کرد: ذکر این نکته ضروری است که رفتن یک وزیر و آمدن وزیر دیگر بدون اینکه رویکردهای تیم اقتصادی دولت اصلاح شود و بدون اینکه انسجامی بین ارکان اقتصادی دولت برقرار شود قطعا چندان مفید فایده نخواهد بود اما در چنین شرایطی مردم انتظار دارند که پالسی از طرف مجلس برای این تورم لجام گسیخته شاهد باشند.

منبع:  دیده بان ایران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.