×

منوی اصلی

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.
پیش بینی بورس امروز ۶ اسفند ۱۴۰۱

به گزارش بهارستان ایران: هر بار که اختلاف نظر تحلیلگران درخصوص بالا یا پایین رفتن بازار شدت می گیرد؛ قیمت دلار تکلیف را یکسره می کند و به بورس سیگنال صعودی می دهد.

پس از رشدی که از آبان ماه در بورس آغاز شده بود؛ این انتظار وجود داشت که بازار چند ماه وارد فاز اصلاحی شود. اما پس از گذشت یک ماه از اصلاح بورس، دوباره دلار روند صعودی جدیدی را از سر گرفت که این موضوع تعداد افرادی که معتقدند بورس باید اصلاح کند را به حداقل رساند.

البته در سال‌های گذشته، دفعاتی بوده که بورس و دلار خلاف جهت هم حرکت کرده‌اند اما این بار به این دلیل که بورس یک روند نزولی عمیق را پشت سر گذاشته و قیمت‌ها بسیار افت کرده‌اند، احتمال کمتری وجود دارد که بورس خلاف جهت دلار حرکت کند.

فعلا در شرایطی هستیم که سود شرکت ها ناشی از رشد نرخ دلار افزایشی شده اند و از طرفی نسبت قیمت به سود در اکثر نمادها جذاب شده است.

نشانه‎های مثبت بورس

با این حساب این بار نمی توان انتظار داشت که بورس خلاف جهت دلار حرکت کند و احتمال اول این است که بورس هم با محرک دلار، به سمت بالا حرکت کند.

اتفاقا در بازار روز چهارشنبه سیگنال‌هایی در این جهت مشاهده شد که می‌توان انتظار داشت بازار سهام امروز مثبت بازگشایی شود. حرکت پایین به بالای شاخص‌ها در نیم ساعت پایانی معاملات روز چهارشنبه، یکی از علل امیدواری برای مثبت شدن بازار در روز جاری است.

از طرفی مثبت ماندن شاخص قدرت خریداران حقیقی نشان می‌دهد همچنان خریداران حقیقی قدرت برتر بازار هستند و می توان برای جهت گرفتن بازار، روی آن ها حساب کرد.

دو اتفاق منفی در بورس روز چهارشنبه

البته روز چهارشنبه دو اتفاق منفی رخ داد که اولی، کاهش ارزش معاملات خرد و دومی، خروج پول حقیقی‌ها از بازار بود. در مورد کاهش ارزش معاملات خرد می‌توان گفت که فعلا نباید نگران آن بود چرا که در روز چهارشنبه هفته گذشته، ارزش معاملات خرد بیش از دو برابر ارزش معاملات چهارشنبه هفته قبل از آن بوده است.

با این حساب گر چه ارزش معاملات خُرد نسبت به سه شنبه کاهش یافت؛ اما همچنان ارزش معاملات خُرد امیدوار کننده است. خروج پول حقیقی‌ها از بازار اما نشان می‌دهد همچنان عده‌ای از فعالان حقیقی بازار ترس از گرفتار شدن در یک روند نزولی را دارند و به همین دلیل با مشاهده کوچک ترین سیگنال‌های منفی، سریعا فروشنده می‌شوند.

با توجه به این شرایط و البته با در نظر گرفتن شیب رو به بالای شاخص در نیم ساعت پایانی معاملات روز چهارشنبه، می‌توان برای امروز انتظار رشد شاخص‌ها را داشت، به خصوص که طی این مدت قیمت دلار هم نه تنها کاهشی نشده، بلکه مقداری رشد کرده است.

منبع: اقتصاد نیوز

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.