×

منوی اصلی

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.
بورس امروز ۶ اردیبهشت مثبت می‌شود؟

به گزارش بهارستان ایران: شاخص بورس تهران در جریان معاملات روز گذشته (سه شنبه) با رشد 42 هزار واحدی همراه شد و البته اوضاع در نیمه اول بازار به مراتب بهتر از نیمه دوم رقم خورد و تقاضا در این نیمه بالا بود. گزارش ماهانه شرکت‌ها در سامانه کدال در حال قرار گرفتن است و سهامداران فروش فروردین ماه سال جدید شرکت‌ها را رصد می‌کنند.

ارزش بازار معاملات روز گذشته (سه شنبه) بازار بورس تهران روی رقم 16 هزار و 900 میلیارد تومانی قرار گرفت و ارزش بازار بورس نیز یک قدم دیگر افزایش یافت و به عدد 8 هزار و 753 همتی رسید.

همچنان، گروه‌های خودرو، شیمیایی و فلزات اساسی صدر نشین برترین ارزش معاملاتی روزهای اخیر هستند و به ترتیب با ارزش معاملاتی 1800، 1550 و 1269 میلیارد تومانی رتبه اول تا سوم را از آن خود کرده‌اند.

کگل، فارس و نماد فملی از تاثیر گذارترین نمادهای مثبت بازار امروز به حساب می آمدند و شاخص سایر معادن با رشد 6.7 درصدی برترین شاخص بازار امروز شد. شاخص ذغال سنگ و اطلاعات وارتباطات نیز به ترتیب با 6.5 و 5 درصد رشد در رتبه‌های بعدی جای گرفتند.

در بازار روز گذشته (سه شنبه) همه حواس‌ها به شاراک، امین، شیران و بوعلی معطوف شد. نماد شاراک با 417 میلیارد تومان خالص ورود پول‌های حقیقی برترین نماد بازار سه شنبه، شد. همچنین، نماد امین دیگر نماد بازار بورس در روز گذشته (سه شنبه) بود که ورود 308 میلیارد تومانی حقیقی‌ها را به خود دید و نماد ثشاهد که تا دیروز اولویت خریداران بود امروز با منفی 5 درصدی کار را تمام کرد.

خبرهای تاثیرگذار بر بورس

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه، ظهر روز گذشته (سه شنبه) به منظور دیدار و رایزنی با مقامات عمان، تهران را به مقصد مسقط ترک کرد و عازم عمان شد.

ابلاغیه‌ای هم در فضای مجازی از سوی سازمان بورس منتشر شده است که حد نصاب سرمایه گذاری صندوق‌های درآمد ثابت از 15 به 10 درصد کاهش یافته است و برای این موضوع یک بازه زمانی سه ماه در نظر گرفته شده است.

صندوق‌های مذکور ملزم هستند ظرف حداکثر سه ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه، به صورت تدریجی و مستمر نسبت به رعایت نصاب‌های مذکور اقدام نمایند. گفتنی است پیش‌تر نیز در دی ماه ۱۴۰۱ بود که الزام حداقل ۱۵ درصدی خرید سهام توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت با مصوبه سازمان بورس، برداشته شده بود.

پیرهادی، نایب رئیس فراکسیون انقلاب مجلس، تاکید کرد که با ارائه اصلاحیه‌ای بر لایحه دولت، تعطیلی شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها را در کمیسیون اجتماعی مجلس دنبال خواهد کرد.

بانک مرکزی هم اعلام کرده است که سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه بانک‌های قرض‌الحسنه از ۲ میلیارد ریال به ۳ میلیارد ریال افزایش یابد.

بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

شاخص بورس تهران در جریان معاملات روز گذشته (سه شنبه) با رشد 42 هزار واحدی همراه شد و البته اوضاع در نیمه اول بازار به مراتب بهتر از نیمه دوم رقم خورد و تقاضا در این نیمه بالا بود. گزارش ماهانه شرکت‌ها در سامانه کدال در حال قرار گرفتن است و سهامداران فروش فروردین ماه سال جدید شرکت‌ها را رصد می‌کنند.

در جریان معاملات روز گذشته (سه شنبه) شاخص کل بورس تهران، توانست به رقم 2 میلیون و 368 هزار واحدی برسد. محدوده‌ای که عنوان مقاومت دیگر هامونیک مطرح می‌شد. شاخص به محدوده 127 درصدی موج قبلی رسید و به گفته تکنیکالیست‌های بازار ممکن است برای عبور از این مقاومت کار سختی را داشته باشد اما شکست این مقاومت راه را برای رسیدن به محدوده 168 درصدی موج قبلی یعنی حوالی 2 میلیون و 700 هزار واحد باز خواهد کرد.

همین تکنیکالیست‌ها منفی شدن بازار در نیمه دوم در روز گذشته، ناشی از برخورد شاخص کل به این سطح از مقاومت هارمونیک می دانند و همچنان بر طبل واگرایی در سقف می کوبند.

در مقابل اهالی بنیادی کار بازار سرمایه همچنان بر لرزندگی بازار سرمایه اعتقاد دارند و بازار را در اعداد و ارقام بالاتری می‌ببیند تا حداقل جاماندن بازار از تورم را جبران کنند. بازاری که در مقابل رقبای خود (بازارهای مسکن، خودرو، ارز و طلا) حسابی عقب مانده است. چرا که همچنان خاطره نااطمینانی در ذهن افراد و حقیقی‌های بازار از سال 1399 زنده است.

منبع: اکو ایران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.