×

منوی اصلی

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.
بایدن سفر به استرالیا را لغو کرد/ نشست گروه کوآد هم برگزار نمی‌شود


آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا گفت: من به همراه روسای کشورهای آمریکا، هند و ژاپن در نشست گروه هفت که در ژاپن برگزار می‌شود، با یکدیگر دیدار می‌کنیم.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قرار بود پس از شرکت در نشست گروه هفت در ژاپن، به کشورهای پاپوآ گینه‌نو و استرالیا سفر کند اما نمایندگان جمهوریخواه از اینکه این سفر با وجود اختلافات حل نشده درخصوص محدودیت‌های قانون سقف بدهی دولتی صورت می‌گرفت، انتقاد کرده بودند.

آلبانیز همچنین گفت: نشست رهبران گروه کوآد در سیدنی برگزار نمی‌شود و ما در نشست گروه هفت در ژاپن با یکدیگر ملاقات خواهیم داشت.

نخست وزیر استرالیا همچنین ادامه داد، یک برنامه دو جانبه در سیدنی با حضور نارندرا مودی، نخست وزیر هند برگزار می‌شود.

وی همچنین درباره اینکه آیا فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن قرار است در روزهای آتی به سیدنی بیاید یا خیر، اظهارنظر نکرد.

روزنامه نیکی ژاپن امروز گزارش کرد که نخست وزیر ژاپن به سیدنی نمی‌رود.

نشست کوآد یک گروه غیررسمی برای پیشبرد منطقه هند-پاسیفیک آزاد است. پکن این گروه را تلاشی در واکنش به تاثیر رو به رشد خود در منطقه می‌داند.

در این میان، “ریچارد مود” یکی از محققات در موسسه سیاستگذاری اجتماعی آسیا گفته که لغو سفر بایدن به پاپوآ گینه‌نو که نخستین سفر از سوی یک رئیس جمهوری آمریکایی به یکی از جزایر مستقل اقیانوسیه محسوب می‌شد، می‌تواند ضربه‌ای بر پیکره تلاش‌های واشنگتن برای تاثیر پکن در منطقه تلقی شود.

بایدن سفرش به استرالیا و پاپوآ گینه نو را که قرار بود در روزهای آتی انجام شود، به دلیل مذاکرات در جریان با رهبران کنگره بر سر افزایش سقف بدهی‌های دولت کنسل کرد.

بایدن قرار بود پس از نشست گروه هفت در هیروشیما در  روز جمعه به استرالیا و پاپوآ گینه نو برود.

کاخ سفید اعلام کرد: بایدن روز یکشنبه و پس از نشست هیروشیما به واشنگتن برمی‌گردد تا ادامه مذاکرات با رهبران کنگره را داشته باشد. بایدن اوایل روز سه شنبه با آلبانیز نیز صحبت کرد و به او درباره تعویق سفرش به استرالیا اطلاع داد. او همچنین از نخست وزیر استرالیا دعوت کرد در زمانیکه دو طرف بر روی آن توافق می‌کنند، سفری رسمی به واشنگتن داشته باشد.

کاخ سفید همچنین ادامه داد، با نخست وزیر پاپوآ گینه نو نیز تماس گرفته و درباره تعویق سفر بایدن او را مطلع کرده است.

بایدن برای مذاکرات افزایش سقف بدهی که هفته گذشته از سر گرفته شد، با رهبران کنگره در کاخ سفید دیدار کرد. پس از این نشست، کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان گفت که او و بایدن هنوز در مورد توافق محدودیت بدهی فاصله زیادی دارند با این حال افزود که امکان دستیابی به توافق تا پایان هفته وجود دارد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.